“BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN BİR ÖMÜR VERENLERE”

soma

Ölüm, ucuz mu ucuz, kolay mı kolay. Yaşamını yitiren Soma’daki maden işçileri için ayrıca bir hayli de feci oldu. Allah’tan tüm ölen madencilerimize rahmet diliyoruz. Kederli ailelerine sabır ve baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifa ve kurtarılmayı bekleyenlere, ki inşallah daha sağ olanlar vardır, güç ve derman diliyoruz…

Ölüm, acı ve keder yüklü. Soma’da ve ondan önce birçok yerde yaşamını ihmaller ve kusurlar yüzünden yitiren insanlarımızın son olmasını ümit ediyoruz. “Bir avuç kömür için bir ömür verenlere” diye başlayan şiirleri, ağıtları, sözleri tekrar duymamak için önlemlerin ve caydırıcı cezaların hissedilmesini diliyoruz.

Ölüm, ister erken, ister geç olsun, zamansız ve yersiz. Soma’da evlatlarını, abilerini, babalarını gömecek olanlara ne kadar sabır dilense az; ancak bu olayda payı olan ilgililerin vay hâline ki, boyunları çok ama çok büyük bir vebali taşıyabilecek mi, vicdanları bir an olsun rahat edebilecek mi, zaman gösterecek.

Ölüm, emek istemez; ancak madenciler için onlar emek verirken geliverir. Ekmek parası için yerin yüzlerce metre altında çalışan, maaşı da düşünülebileceği gibi öyle fazla yukarılarda değil de, asgarî ücretin belki bir miktar üstünde olan bu insanlar, insanoğlunun fütursuzca tüketmesine yetişebilmek için daha – daha – daha fazla çalışmayla yükümlüler. İş güvenliği, arama ve kurtarma koordinasyonu, verimli denetim ve düzenleme, elektrik üretiminin kömürden artık rüzgar ve güneş gibi kaynaklara çevrilmesi ve dahası ile bu kedere ket vurulması…

Dualar Soma’daki kardeşlerimiz ve yakınları için. 3 günlük yasla yarıya indirilen nazlı bayrakların üstündeki şanlı kan, bu kardeşlerin yüzünde, ellerinde.

Başımız sağolsun…

Advertisements

~ tərəfindən Patriot 14/05/2014.

Rica olunur şərh yazarkən təhqirə yol verməyin

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma